Czy trzeba mieć konto firmowe?

Czy trzeba mieć konto firmowe? Prawo i praktyka

Przed założeniem jednoosobowej działalności wielu przyszłych przedsiębiorców pyta, czy trzeba mieć konto firmowe. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi, obowiązkiem każdego przedsiębiorcy jest podanie numer konta bankowego dokonując wpisu do Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarczej. Czy w praktyce oznacza to, iż przedsiębiorca musi posiadać specjalny rachunek?

Czy trzeba mieć konto firmowe?

Obowiązkiem przedsiębiorcy jest posiadanie rachunku bankowego, z którego będzie on dokonywał płatności do urzędu skarbowego czy opłacał składki ZUS. Transakcje muszą być dokonane przelewem również wówczas, jeśli ich wartość przekracza 15 tysięcy złotych lub odbiorcą jest inny przedsiębiorca. Prawo jednak nie wymaga w tym celu zakładania osobnego konta firmowego. Oznacza to, iż wszystkich opłat związanych z działalnością gospodarczą możemy dokonywać z konta osobistego.

Co ciekawe, zgodnie z ustawą o prawie przedsiębiorców, mikroprzedsiębiorcy, czyli ktoś kto zatrudnia mniej niż 10 pracowników i osiągnął obrót mniejszy niż 2 miliony euro, nie muszą posiadać żadnego rachunku bankowego. Wtedy wszelkie płatności dokonywane są za pomocą gotówki, dotyczy to również otrzymywanych zwrotów. W takiej sytuacji nie trzeba martwić się o to, że zasilenie konta firmowego z prywatnego skończy się dokładną kontrolą skarbówki również na rachunku osobistym.

Jakie są zalety korzystania z konta firmowego?

Obowiązek posiadania konta firmowego dotyczy działalności, które chcą skorzystać z opcji split payment lub starają się o zwrot należnego podatku VAT. Split payment to niezwykle wygodna opcja przelewu, która pozwala na uzyskanie kwoty brutto z konta nabywcy oraz należnego VAT, który automatycznie zostaje pobrany z dedykowanego rachunku VAT. Osobom decydującym się na samodzielne prowadzenie księgowości podobne opcje naprawdę ułatwiają życie!

Posiadanie konta firmowego oferuje szereg zalet również pozostałym przedsiębiorcom, niezależnie od rozmiaru firmy. Przede wszystkim konta firmowe pozwala na uzyskanie przejrzystości finansów i oddzielenie wydatków prywatnych od firmowych. Pozwala też na błyskawiczne sprawdzenie kondycji przedsiębiorstwa, w tym jego płynności finansowej.

Konto firmowe pozwoli również na przedstawienie klarownego obrazu wydatków firmy w przypadku kontroli z urzędu skarbowego. Ułatwi również starania o kredyt firmowy, który wymaga okazania zestawienia transakcji związanych z firmą. Nie wspominając o znacznych ułatwieniach związanych z księgowością. Opłaty za konto możemy zaś wrzucić w koszty, co dla wielu osób będzie dodatkowym plusem.

Gdzie założyć konto dla jednoosobowej działalności gospodarczej?

W dzisiejszych czasach, konta firmowe, w tym te dla jednoosobowych działalności gospodarczych, znajdują się w ofercie każdego banku. Poza standardowymi usługami, takimi jak bezpłatne przelewy do US, ZUS, bezpłatne wypłaty środków, przelewy czy darmowe korzystanie z karty firmowej, banki oferują również udział w licznych programach lojalnościowych i promocjach w zamian za założenie konta.

Przykładowo, Santander oferuje jednoosobowym działalnościom roczną premię w wysokości do nawet 900 złotych oraz 100 złotych premii za terminal płatniczy. W ofercie Alior Banku możemy zarobić dodatkowo nawet 1500 złotych, a w loterii Nest Banku wygrać BMW i3! Konto firmowe to więc nie tylko klarowny wgląd w stan finansowy naszej firmy i pewnego rodzaju zabezpieczenie przed urzędem skarbowym, ale też możliwość uzyskania fantastycznych bonusów i premii!

Może Ci się spodobać

Jak rozszerzyć działalność gospodarczą?

Jak rozszerzyć działalność gospodarczą?

Kiedy opłaca się być vatowcem?

Kiedy opłaca się być vatowcem?

Rodzaje podpisów elektronicznych

Rodzaje podpisów elektronicznych

Jak wystawić zaległą fakturę VAT?

Jak wystawić zaległą fakturę?