Do którego płaci się VAT?

Do którego płaci się VAT? Ten dzień miesiąca zapisz w kalendarzu!

W kalendarzu każdego przedsiębiorcy swoje miejsce znajdą daty dotyczące konieczności uregulowania zobowiązań wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz organów skarbowo-podatkowych. Nieprzestrzeganie tych terminów może wiązać się z dotkliwymi sankcjami. Jakby tego było mało, osoby, które są płatnikami podatku VAT, muszą pamiętać również o złożeniu stosownej deklaracji oraz jego opłaceniu. W tym artykule dowiesz się, do którego płaci się VAT oraz PIT i ZUS.

Do którego płaci się VAT?

Wszyscy vatowcy zobowiązani są do złożenia deklaracji oraz opłacenia podatku VAT do 25 dnia każdego miesiąca następującego po miesiącu wspomnianym w złożonej deklaracji. Oznacza to, iż składając deklarację za marzec, mamy obowiązek przelania VAT-u z konta firmowego na rachunek Urzędu Skarbowego do 25 kwietnia. Jest to termin absolutnie nieprzekraczalny i nie może zostać zmieniony lub opóźniony.

Nieco inna sytuacja dotyczy małych przedsiębiorców, którzy zdecydują się na rozliczenie kwartalne z Urzędem Skarbowym. Analogicznie, data płatności VAT zostaje przesunięta do 25 dnia miesiąca po zakończonym kwartale. Oznacza to, że VAT zapłacimy cztery razy w ciągu roku: w styczniu, kwietniu, lipcu oraz październiku. Jeśli prowadzimy księgowość samodzielnie, koniecznie powinniśmy wpisać te daty w kalendarz. W innym przypadku o wszystkim przypomni księgowy.

Jakie są konsekwencje i kara za brak zapłaty VAT w terminie?

Brak zapłaty VAT w wyznaczonym terminie może wiązać się z poważnymi konsekwencjami. Jeśli powinie nam się noga i zapomnimy o jego zapłaceniu lub się spóźnimy, natychmiast należy złożyć w urzędzie oświadczenie o popełnieniu czynu zabronionego, czyli tzw. czynny żal. Sankcje, które mogą spotkać przedsiębiorcę za nieterminową zapłatę lub opieszałość z przejściem na VAT to:

  • Odsetki naliczane za każdy dzień zwłoki.
  • Sankcja VAT wynosząca 30 procent zobowiązania.
  • Grzywna, która może sięgać nawet 50 tysięcy złotych.
  • Kara więzienia, jeśli firma nie złoży deklaracji VAT, a taka sytuacja wyjdzie na jaw podczas kontroli skarbówki.
  • W szczególnych przypadkach, istnieje możliwość równoczesnego nałożenia grzywny oraz kary pozbawienia wolności.

Dlatego warto kontrolować, czy wszystkie dokumenty do rozliczeń przychodzą na czas, a w razie problemów poprosić kontrahenta o wystawienie duplikatu faktury VAT.

O jakich jeszcze datach musi pamiętać przedsiębiorca?

Terminowe opłacenie VAT-u to nie jedyne zobowiązanie, o którym musi pamiętać przedsiębiorca. Kolejnym z nich jest uregulowanie podatku dochodowego, czyli PIT-u. Podobnie jak w przypadku podatku VAT, mamy tutaj dwa terminy. Osoby, które rozliczają się ze skarbówką miesięcznie, muszą uregulować PIT do 20. dnia następnego miesiąca, w którym został osiągnięty przychód. Oznacza to, że podatek dochodowy za styczeń musimy zapłacić do 20. lutego. W przypadku osób, które rozliczają się z urzędem skarbowym kwartalnie, będzie to 20 dzień miesiąca następującego po zakończonym kwartale: stycznia, kwietnia, lipca i października.

Kolejnym zobowiązaniem ciążącym na przedsiębiorcy jest opłacenie składek ZUS. Osoba prowadząca firmę samodzielnie, niezatrudniająca pracowników, musi opłacić ZUS do 10 dnia miesiąca. W przypadku osób, które są pracodawcą dla innych, taki obowiązek musi zostać spełniony do 15 dnia miesiąca. Składki ZUS zawsze płacimy z dołu, co oznacza na przykład, że składkę za luty należy opłacić do 10 marca.

Może Ci się spodobać

Jak rozszerzyć działalność gospodarczą?

Jak rozszerzyć działalność gospodarczą?

Kiedy opłaca się być vatowcem?

Kiedy opłaca się być vatowcem?

Rodzaje podpisów elektronicznych

Rodzaje podpisów elektronicznych

Jak wystawić zaległą fakturę VAT?

Jak wystawić zaległą fakturę?