Jak sprawdzić, czy nazwa jest zastrzeżona?

Jak sprawdzić, czy nazwa jest zastrzeżona?

Wybór nazwy dla firmy oraz jej znaku towarowego nie jest taki prosty, jak mógłby się na pierwszy rzut oka wydawać. Tym bardziej, że nie mogą być one identyczne z tymi, które są obecnie wykorzystywane przez innych i zostały zastrzeżone. Co logiczne, wszystkie przedsiębiorstwa powinny postarać się o to, aby nazwa ich firmy oraz znak towarowy zostały zastrzeżone we właściwym dla miejsca zamieszkania urzędzie patentowym. Taki krok umożliwi nie tylko ochronę własności intelektualnej, ale sprawi, iż klient nie pomyli naszej firmy z konkurencją. W tym artykule dowiecie się państwo, jak sprawdzić, czy nazwa jest zastrzeżona w Polsce i w Unii Europejskiej oraz w jaki sposób ocenić, czy koliduje ona z inną, chronioną prawnie, nazwą. Zapraszamy do lektury!

Jak sprawdzić, czy nazwa jest zastrzeżona w Polsce?

Sprawdzenie, czy nazwa jest zastrzeżona w Polsce, jest nie tylko niezwykle proste, ale również w pełni darmowe! Nie oznacza to jednak, iż wystarczy wpisać nazwę firmy w Google i sprawdzić, czy taka nazwa jest gdzieś używana. To pójście na skróty, które może skończyć się grzywną w wysokości nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych w przypadku wysunięcia roszczeń. Podobna nazwa to nie tylko utrudnienie w reklamie w internecie, ale także perspektywa poważnych problemów prawnych!

Marka firmy chroniona jest na dwa sposoby:

  • ograniczony, czyli lokalnie, i według zasady, kto pierwszy, ten lepszy;
  • pełny, który daje monopol na nazwę i znak towarowy w obrębie całego kraju, po rejestracji w Urzędzie Patentowym.

Bazę zarejestrowanych znaków towarowych znajdziesz pod tym linkiem: https://ewyszukiwarka.pue.uprp.gov.pl/search/simple-search. Możliwe jest również sprawdzenie, czy dana nazwa firmy została użyta w bazach Krajowego Rejestru Sądowego oraz Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Zanim złoży się wniosek o REGON i zarejestruje działalność, lepiej dobrze sprawdzić, czy wybrana przez nas nazwa nie jest zastrzeżona!

Jak sprawdzić, czy nazwa jest zastrzeżona w Unii Europejskiej?

Nazwy firm oraz ich znaki towarowe mogą zostać zastrzeżone nie tylko na poziomie krajowym, ale również na poziomie Unii Europejskiej. Koniecznie sprawdź, czy się tam nie znajdują. Taki krok pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze; w UE znajdziemy ponad 11 milionów zarejestrowanych znaków towarowych. Unijne wyszukiwarki, podobnie jak te krajowe, są bezpłatne.

Bazy zarejestrowanych na terenie Unii Europejskiej znaków towarowych można odnaleźć pod tymi linkami: https://euipo.europa.eu/eSearch/ oraz https://www.tmdn.org/tmview/. Obie bazy danych prowadzone są w języku angielskim.

Jak ocenić, czy nazwa koliduje z zastrzeżoną nazwą?

Firma, która zarejestruje swoją nazwę w Urzędzie Patentowym, otrzyma od niego stosowny certyfikat w formie świadectwa ochronnego, poświadczającego o byciu wyłącznym właścicielem praw do nazwy firmy i jej znaku towarowego. Dane te przekazane zostają do wcześniej wspomnianego krajowego rejestru.

To właśnie w tym rejestrze sprawdzić można, czy nazwa została już użyta oraz, czy podobna nie została już zastrzeżona przez innego przedsiębiorcę. Świadectwo ochronne daje pełny monopol prawny na nazwę firmy i jej znak towarowy.

Nazwa będzie kolidować z zastrzeżoną nazwą, jeśli będzie zawierać jej najbardziej fantazyjny element, np. supermarket Mruczek i MRUCZEK sklep spożywczy. W przypadku znaków towarowych, można uznać je za kolidujące, jeśli pokazują ten sam przedmiot lub zwierzęta z tej samej rodziny (np. kotowate).

Do kogo zwrócić się o wiążącą opinię w sprawie zastrzeżonej nazwy?

Wiążącą opinię w sprawie zastrzeżonej nazwy mogą wydać dwa organy prawne. Są to Urząd Patentowy oraz sąd. W przypadku sporu to ich opinia będzie wiążąca, niezależnie od tego, czy jako przedsiębiorca sam stwierdzisz, iż zarówno nazwa, jak i znak towarowy, są w pełni unikatowe.

Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji związanych z rejestracją nazwy firmy i jej znaku towarowego, warto rozważyć skorzystanie z usług rzecznika patentowego, który za opłatą dokona analizy prawnej, wliczając w to dostępne w tym zakresie orzecznictwo sądów. Skorzystanie z usług profesjonalistów może zapobiec kłopotom i zaoszczędzić ci wiele stresu.

Może Ci się spodobać

Jak rozszerzyć działalność gospodarczą?

Jak rozszerzyć działalność gospodarczą?

Kiedy opłaca się być vatowcem?

Kiedy opłaca się być vatowcem?

Rodzaje podpisów elektronicznych

Rodzaje podpisów elektronicznych

Jak wystawić zaległą fakturę VAT?

Jak wystawić zaległą fakturę?