ZUS

Mały ZUS 2023 – warunki posiadania niższego ZUS-u

Składka na ZUS przy prowadzeniu działalności gospodarczej to jedna z najważniejszych koniecznych opłat, której wysokość nieraz już budziła kontrowersje. Od 2020 roku przedsiębiorcy mogą jednak liczyć na tzw. mały ZUS, choć nie każdy będzie do niego uprawniony. Co trzeba wiedzieć o niższej składce ZUS?

Mały ZUS 2020 – zmiany w wysokości składki na ZUS

Od 1 lutego 2020 roku istnieje możliwość płacenia składek na ubezpieczenia społeczne (ZUS) w ramach programu „Mały ZUS Plus”, zwanego potocznie po prostu małym ZUS-em. Wysokość składki małego ZUS-u wyznaczana jest w oparciu o dochód, który został uzyskany z działalności gospodarczej w roku 2019. Aby móc liczyć na płacenie niższej składki emerytalnej, należy spełnić łącznie dwa następujące warunki:

• w poprzednim roku kalendarzowym działalność gospodarcza przedsiębiorcy była prowadzona przez nie mniej, niż 60 dni kalendarzowych,
• przychody w 2019 roku z działalności gospodarczej pozarolniczej nie przekroczyły łącznie 120 tysięcy złotych.

Niższa wysokość składki na ubezpieczenie społeczne nie jest nowością. Dotychczas jednak, czyli do 31 stycznia 2020 roku, Mały ZUS oznaczał niższą składkę w przypadku osób, których przychody w ramach prowadzenia działalności gospodarczej za cały rok kalendarzowy nie były wyższe od 30-krotności minimalnego wynagrodzenia w grudniu 2019 roku. Przychód nie mógł być więc większy, niż około 70 tysięcy złotych.
Warto odnotować, że zmiany w zakresie Małego ZUS-u w dużym stopniu przypominają przygotowanie się na wprowadzenie zapowiedzianej podwyżki płacy minimalnej aż do kwoty 4000 złotych brutto. Znamienne jest bowiem, że trzydziestokrotność minimalnego wynagrodzenia, które wynosiłoby właśnie taką kwotę, to 120 000 złotych.
Do innych różnic między dotychczasowym a nowym Małym ZUS-em zaliczyć należy sposób liczenia wysokości składki. Do 31 stycznia 2020 roku składkę liczono od przychodu uzyskanego w poprzednim roku. Tymczasem od 1 lutego 2020 roku Mały ZUS liczy się od dochodu uzyskanego w minionym roku.

Kto nie może skorzystać z niższego ZUS-u? Czy mały ZUS liczy się do emerytury?

Mały ZUS nie obejmuje wszystkich przedsiębiorców. W ten sposób rozliczać się mogą tylko ci, którzy spełniają powyższe kryteria dochodowe. Co więcej, składek Mały ZUS Plus nie można opłacać w pierwszym roku prowadzenia działalności gospodarczej. Dla nowych firm wciąż istnieje możliwość skorzystania z Ulgi na start. Niższy ZUS dotyczy tylko składki na ubezpieczenie społeczne – nie obejmuje składki zdrowotnej, którą każdy musi płacić w pełnej wysokości.
Oprócz tego z małego ZUS-u nie może skorzystać przedsiębiorca, który:

• rozlicza się na karcie podatkowej i korzystał ze zwolnienia VAT,
• spełnia warunki do płacenia obniżonych składek na ubezpieczenie społeczne,
• korzystał już w ciągu 5 lat prowadzenia działalności z Małego ZUS-u przez okres 36 miesięcy,
• podlegał ubezpieczeniu społecznemu lub zdrowotnemu z tytułu innej działalności,
• w ramach działalności gospodarczej przedsiębiorca wykonywał dla byłego lub obecnego pracodawcy „to, co robił dla niego jako pracownik w bieżącym lub poprzednim roku”.

Co więcej, z małego ZUS-u nie mogą skorzystać osoby prowadzące szkoły i placówki wychowawcze, wspólnicy spółek jawnych, komandytowych, jednoosobowych i partnerskich, a także osoby, które prowadzą działalność jako artyści i osoby wykonujący wolny zawód. Mały ZUS po zawieszeniu działalności gospodarczej może być rozliczany, jeżeli przedsiębiorca spełnia powyższe warunki. Preferencyjny mały ZUS trwa 24 miesiące. Po tym czasie automatycznie następuje przejście z małego ZUS na duży.

Zwolnienie ZUS dla małych firm

Zwolnienie z ZUS lub firma bez ZUS to często wyszukiwane w internecie hasła, które jednak nie dotyczą samego projektu Mały ZUS Plus. To rozwiązanie, które zostało wprowadzone w ramach ulgi na start i obowiązuje od 2018 roku. Przedsiębiorcy, którzy po raz pierwszy zakładają działalność bądź którzy założyli ją kiedyś, ale od momentu jej zamknięcia minęło 60 miesięcy, mogą skorzystać z możliwości prowadzenia firmy bez konieczności uiszczania składek ZUS przez pierwsze sześć miesięcy funkcjonowania.

Kontrola ZUS w firmie jednoosobowej – co trzeba wiedzieć?

Z pewnością jakakolwiek kontrola w firmie może powodować zdenerwowanie. W przypadku kontroli ZUS warto wiedzieć, że powodem może być nawet samo zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych. Nie musi ona oznaczać, że przedsiębiorca zrobił cokolwiek podejrzanego. Pierwszym etapem jest doręczenie informacji o planowej kontroli urzędników ZUS. Ta zaś może się rozpocząć dopiero po upływie 7 dni od doręczenia, ale nie później, niż po upływie 30 dni.

Może Ci się spodobać

Ile kosztuje reklama w internecie?

Ile kosztuje reklama w internecie?

wzrost-gospodarczy

Wzrost gospodarczy i jego mierniki

inflacja

Inflacja – co to jest? Czym się objawia? Jak wygląda w Polsce.

Jednolity Plik Kontrolny - co właściciele małych przedsiębiorstw powinni wiedzieć?

Jednoosobowa działalność gospodarcza a JPK