Samodzielne prowadzenie księgowości – czy warto?
Osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą muszą zmierzyć się z wieloma formalnościami dotyczącymi rejestracji zmian jej majątku oraz koniecznością wykonania takich przelewów jak opłacenie składek ZUS lub podatku dochodowego. Wielu przedsiębiorców korzysta z usług księgowych, jednak jest to związane z kolejnym stałym kosztem. Ten artykuł przybliży zalety i wady samodzielnego prowadzenia księgowości.
Ile kosztują usługi księgowe dla jednoosobowej działalności gospodarczej?
Koszt usług księgowych dla jednoosobowej działalności gospodarczej są zależne od wybranego przez nas zakresu działalności gospodarczej. Kwoty są bardzo ściśle związane z liczbą dokumentów, które firma generuje. Im więcej ich jest, tym więcej zapłacimy za usługi profesjonalisty. Sama obsługa księgowa w przypadku dziesięciu dokumentów to koszt średnio 100-150 złotych miesięcznie, natomiast w przypadku 100 dokumentów może wzrosnąć do nawet 400 złotych.
Warto pamiętać, iż firmy jednoosobowe, których przychód przekracza 1,2 mln euro rocznie, zobowiązane są do prowadzenia pełnej księgowości, czyli również księgi rachunkowej. W związku z tym, iż obejmuje to między innymi konieczność sporządzania bilansu zysków i strat oraz sprawozdań finansowych, większość przedsiębiorców decyduje się na zatrudnienie księgowego. Koszt pełnej księgowości waha się od 300 złotych do nawet 1300 złotych, w zależności od liczby dokumentów.
Osoby stawiające swoje pierwsze kroki jako przedsiębiorcy często chcą minimalizować koszty. Wydaje im się, że wydawanie co miesiąc większych sum na rozliczanie podatków jest niepotrzebnym kosztem. Wszystkie rzeczy pod tym względem można przecież ogarnąć samemu, nawet jeżeli trzeba będzie wystawić duplikat faktury albo wystawić zaległą fakturę. O ile jest to prawda, przed podjęciem decyzji o samodzielnym prowadzeniu księgowości warto dokładnie przeliczyć, czy skorzystanie z usług profesjonalisty nie będzie po prostu tańsze. Jak to? Jeżeli godzinę naszej pracy można wycenić na 50 zł, a nad papierami spędzać będziemy w miesiącu co najmniej 4 godziny, rachunek wydaje się prosty.
Jakie obowiązki ma właściciel JDG przy samodzielnym prowadzeniu księgowości?
Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą, należy pamiętać o ciążących na nas zobowiązaniach księgowych. Należą do nich między innymi odprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, wysyłanie JPK, złożenie właściwej deklaracji VAT oraz odprowadzenie podatku do Urzędu Skarbowego, opłacenie składek ZUS oraz wydruk i przechowywanie księgi przychodów i rozchodów.
Dodatkowy czas poświęcić trzeba jeszcze na uzupełnianie wiedzy. Przepisy podatkowe nieustannie się zmieniają, a ustawodawcy wprowadzają coraz to nowsze daniny. Postępująca cyfryzacja sprawia, że z roku na rok coraz więcej zrobić możemy przez internet. Niestety, czasami oznacza to także dodatkowe obowiązki związane z wysyłaniem rozliczeń w konkretnych plikach uzupełnionych według skomplikowanych wzorów.
Pomimo, iż samodzielne prowadzenie księgowości wydaje się być procesem skomplikowanym, ma ono również zalety, które przedstawimy poniżej.
Samodzielne prowadzenie księgowości – zalety i wady
Przed podjęciem decyzji o samodzielnym prowadzeniu księgowości, należy zapoznać się z zaletami i wadami takiego rozwiązania. Mimo iż dzięki internetowym systemom księgowym wiele kwestii jesteśmy w stanie zrobić bez niczyjej pomocy, a inteligentny automat przypomni nam o konkretnych obowiązkach oraz zaznaczy niedociągnięcia, wciąż mierzyć musimy się z kilkoma problemami. Z drugiej strony zalety samodzielności też są niebagatelne, a dokumentów potrzebnych do założenia firmy oraz późniejszego jej prowadzenia nie ma zbyt wielu.
Zalety samodzielnego prowadzenia księgowości:
- Zwiększenie świadomości o własnej firmie
- Zwiększenie kontroli nad przychodami i kosztami działalności
- Brak kosztów ponoszonych na skorzystanie z usług księgowych
- Zachowanie bezpieczeństwa odnośnie do finansów naszej działalności, tylko my znamy kwoty, którymi obracamy
- Lepsza znajomość przepisów, co może dać nam przewagę nad konkurencją.
Samodzielne prowadzenie księgowości ma też wady:
- Obowiązek pamiętania o ciążących na nas zobowiązaniach wobec ZUS czy US.
- Konieczność orientacji się w obowiązujących przepisach podatkowych i wiedzy co można wrzucić w koszty, a czego raczej nie.
- Konieczność poświęcenia wolnego czasu na sporządzenie stosownej dokumentacji.
- Bezwzględnie powinniśmy wtedy założyć konto firmowe.
Warto pamiętać, że nieznajomość prawa nie oznacza tego, iż nie musimy go przestrzegać. Każdy przedsiębiorca powinien mieć to na uwadze, zanim podejmie decyzję o tym, czy samodzielne prowadzenie księgowości jest grą wartą świeczki. Wspomniana już oszczędność na usługach profesjonalisty oznacza także rozłożenie odpowiedzialności za błędy, od których księgowi mają standardowo wykupione ubezpieczenie.