Zakres działalności gospodarczej - jak wybrać PKD?

Zakres działalności gospodarczej — jak wybrać PKD?

Założenie działalności gospodarczej w Polsce wiąże się z koniecznością zarejestrowania firmy w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Podczas dokonywania wpisu do CEIDG, przyszły przedsiębiorca nie tylko musi podać nazwę czy adres swojego przedsiębiorstwa, ale również, i co istotniejsze, wybrać odpowiedni kod PKD, który określi zakres prowadzonej działalności. Czym jest zakres prowadzonej działalności? Czy można ją zmienić? Jakie są konsekwencje złego wyboru zakresu działalności gospodarczej? Jak wybrać kod PKD? Na te pytania odpowiemy w tym artykule, zapraszamy!

Czym jest zakres działalności gospodarczej?

Zakresem działalności gospodarczej nazywamy paletę usług, którą w ramach prowadzonej przez siebie firmy ma zamiar świadczyć przedsiębiorca. Usługi świadczone przez firmę mogą być rozszerzane, a przedsiębiorca może je dowolnie łączyć. Na przykład jedna firma może z powodzeniem mieć kod PKD właściwy dla transportu lotniczego oraz nauczania języków obcych.

Czy jest to sensowne? Zdecydowanie tak, ponieważ pozwala firmom na świadczenie szerokiego zakresu usług i szukanie sposobów na dywersyfikację zarobków. Pomaga również freelancerom, którzy z jednej strony mogą pracować w ramach umowy B2B na etacie cząstkowym, a z drugiej dorabiać poprzez prowadzenie firmy w domu.

W 2007 roku w Polsce zdecydowano się na wprowadzenie kodów PKD, których celem jest usystematyzowanie i uszeregowanie rodzajów i typów prowadzonych firm w Polsce. Na podstawie składającego się z 5 znaków kodu PKD z łatwością można sprawdzić, jakim rodzajem działalności trudzi się dane przedsiębiorstwo.

Jak wybrać kod PKD?

W celu ułatwienia wyboru zakresu prowadzonej działalności gospodarczej, na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 grudnia 2007 roku wprowadzono kody PKD, czyli kody Polskiej Klasyfikacji Działalności. PKD służy również do celów statystycznych, pozwala również na dowiedzenie się urzędom tego, jaką działalność będzie prowadził dany przedsiębiorca.

Pamiętaj, że wszystkie zmiany związane ze zmianą przedmiotu działalności firmy muszą być poprzedzone zmianą kodu PKD lub rozszerzeniem działalności o kolejne z nich. Najlepszym sposobem na wybór odpowiedniego kodu jest podpatrzenie przedsiębiorców, którzy prowadzą podobną działalność. Dobrym pomysłem jest podpytanie ich o to na branżowych forach czy grupach na Facebooku. Warto też skonsultować to z księgowym, o ile nie zdecydowaliśmy się na samodzielne prowadzenie księgowości.

Kod PKD składa się z pięciu znaków, a każdy z kodów przypisane jest innej formie działalności gospodarczej. Przykładowo, kod PKD 51.22.Z obejmuje transport kosmiczny. Do wyboru właściwego kodu PKD, można posłużyć się jedną z gotowych wyszukiwarek lub rządową stroną www.stat.gov.pl. Strona GUS oferuje darmowy program, który określi właściwy kod PKD po wpisaniu raptem kilku słów kluczy.

Czy można zmienić zakres działalności gospodarczej?

Zmiana zakresu działalności gospodarczej jest jak najbardziej możliwa, a przedsiębiorca w każdej chwili może również rozszerzyć działalność gospodarczą. W tym celu konieczne będzie udanie się do urzędu miasta lub gminy, w którym przedsiębiorca prowadzi firmę. Tam należy złożyć wypełniony wniosek o zmianę wpisu w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, czyli formularz CEIDG-1.

Na szczęście można to zrobić nie tylko w urzędzie. Posiadając profil zaufany, wystarczy zalogować się na stronie firma.gov.pl i złożyć tam wniosek CEIDG-1 o zmianę wpisu w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Cały proces zajmuje zaledwie kilka minut. To proces doskonale znany osobom, które dokumenty potrzebne do założenia firmy składały przez internet.

Osoby, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, mają prawo wyboru jednego kodu głównego PKD oraz nieskończonej liczby kodów pozostałej działalności. W przypadku spółek osobowych i kapitałowych maksymalna liczba kodów PKD wynosi dziesięć, w tym jeden główny.

Zły wybór zakresu działalności gospodarczej — konsekwencje

Nieprawidłowy wybór zakresu działalności gospodarczej wiąże się z konsekwencjami na stopie administracyjnej, co może przełożyć się na karę grzywny lub pozbawienia wolności. W przypadku szybkiej refleksji przedsiębiorcy i szybkiej korekty wpisu w CEIDG urzędy są raczej powściągliwe, a takie działanie pozwala w większości przypadków na uniknięcie sankcji.

Warto mieć na uwadze, co będzie szczególnie istotne dla płatników podatku VAT, że niezaktualizowane kody PKD nie mają jakiegokolwiek wpływu na podatki (rozliczenie z urzędem skarbowym) oraz ważność świadczonych usług. W praktyce więc szczegółowe i skrupulatne wybieranie odpowiedniego kodu jest często stratą czasu. Warto więc poprosić o podpowiedź kolegów po fachu i nie przejmować się zbyt dokładnym dobieraniem PKD.

Może Ci się spodobać

Jak rozszerzyć działalność gospodarczą?

Jak rozszerzyć działalność gospodarczą?

Kiedy opłaca się być vatowcem?

Kiedy opłaca się być vatowcem?

Rodzaje podpisów elektronicznych

Rodzaje podpisów elektronicznych

Jak wystawić zaległą fakturę VAT?

Jak wystawić zaległą fakturę?