Zasilenie konta firmowego z prywatnego.

Zasilenie konta firmowego z prywatnego – czy można?

Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą nie zawsze łatwo oddzielić finanse firmowe od osobistych. Dlatego też osoby startujące z własnym przedsiębiorstwem często zadają pytanie czy możliwe jest zasilenie konta firmowego z prywatnego. Jeśli przychody małej firmy są nieregularne, może w końcu powstać potrzeba wpłacenia pieniędzy, aby mieć z czego opłacić chociażby ZUS. Jak wygląda to w polskim prawie?

Czy możliwe jest zasilenie konta firmowego z prywatnego?

Osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą nie mają obowiązku prowadzenia konta firmowego. Rozliczeń z klientami albo przelewów podatkowych równie dobrze mogą dokonywać za pomocą kont prywatnych. Z formalnego punktu widzenia nie istnieje również żadna przeszkoda, aby osoba fizyczna mająca JDG zasiliła rachunek założony na firmę ze swojego konta osobistego.

Niestety, takie rozwiązanie ma swoje konsekwencje. O ile w przypadku płacenia kartą firmową za prywatne zakupy fiskus raczej nie zada nam pytań na temat struktury wydatków, przelewy z konta prywatnego na firmowe mogą zrodzić wątpliwości. Urząd Skarbowy, weryfikując podejrzenia o czerpanie dochodów z innych źródeł i wpłacanie ich na konto firmowe za pośrednictwem przelewu z rachunku osobistego, może zażądać wglądu również w wyciągi z takiego konta.

Zasilenie konta firmowego z prywatnego jest zatem jak najbardziej możliwe. Może jednak oznaczać potrzebę tłumaczenia się z wielu wydatków, o których w przypadku rachunku osobistego możemy zwyczajnie nie pamiętać.

Gdzie przebiega granica między kontami w jednoosobowej działalności gospodarczej?

W przypadku prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej to sam przedsiębiorca musi wyznaczać granice między finansami osobistymi a firmowymi. Dokładna buchalteria może być nużąca, jednak bardzo łatwo wpaść w odwrotną pułapkę – całkowitą utratę kontroli nad wydatkami w swoim biznesie. To jest zaś naprawdę niebezpieczne, ponieważ bez możliwości oszacowania dokładnych kosztów prowadzenia firmy nie jesteśmy w stanie ustalić optymalnej ceny za produkty i usługi.

Tak długo, jak biznes dobrze się kręci, może być to niezauważalne. Trudno jednak o branżę, w której panowałaby wieczna hossa. Optymalizacja finansów firmy nie musi być też spowodowana z kryzysem. Audyt przychodów i poniesionych w związku z nimi wydatków warto robić nie tylko w momencie, gdy zastanawiamy się co wrzucić w koszty.

Najlepszy sposób na oddzielenie finansów firmowych i prywatnych

Sposobem stosowanym przez świadomych finansowo właścicieli firm jednoosobowych jest wypłacanie sobie comiesięcznej pensji z rachunku firmowego na prywatny. Zakłada to traktowanie pieniędzy trafiających na konto JDG jako należących do zupełnie innego bytu prawnego (choć oczywiście wyłącznie na gruncie konceptualnym). W ten sposób zasilenie konta firmowego z prywatnego nie będzie nigdy potrzebne, ponieważ wypłata trafi na konto jako kwota pozostała po opłaceniu wszelkich wydatków związanych z działalnością.

Jakie zalety ma taki sposób prowadzenia firmowego budżetu? Największe korzyści odniosą z niego osoby, które mają problemu z kontrolowaniem wydatków i często pod koniec miesiąca patrzą na swoje konto z nieskrywanym przerażeniem. Jako że opłacanie składek PIT oraz ZUS przypada na drugą połowę miesiąca, zasilenie konta firmowego z prywatnego bywałoby nieodzowne. Tymczasem ma to swoje wyraźne wady.

Jakie jeszcze tricki finansowe dotyczące konta firmowego warto znać?

Prowadzenie konta firmowego jest płatne. Unikanie tych opłat za sprawą aktywności w rodzaju płacenia kartą lub zapewniania wpływów nie zadziała tak, jak dzieje się to w przypadku rachunków osobistych. Warto jednak wiedzieć, że istnieje możliwość rocznego lub nawet dwuletniego zwolnienia z opłat za prowadzenie firmowego konta w danym banku. Wystarczy tylko wziąć udział w promocjach, które regularnie prowadzone są przez instytucje takie jak Santander, Millennium, Pekao czy Alior Bank.

Co więcej, każdy z tych banków oferuje przedsiębiorcom otwierającym jednoosobową działalność gospodarczą gotówkę. Otrzymać można ją za wykazywanie podstawowej aktywności (przelewy do ZUS albo wydawanie pieniędzy kartą) lub w ramach zwrotów za płatności, tak zwanego moneybacku. Chociaż otrzymamy w ten sposób maksymalnie kilkaset złotych, szczególnie dla początkujących biznesmenów taka kwota jest nie do pogardzenia i uchronić może od potrzeby zasilenia konta firmowego z prywatnego.

Może Ci się spodobać

Jak rozszerzyć działalność gospodarczą?

Jak rozszerzyć działalność gospodarczą?

Kiedy opłaca się być vatowcem?

Kiedy opłaca się być vatowcem?

Rodzaje podpisów elektronicznych

Rodzaje podpisów elektronicznych

Jak wystawić zaległą fakturę VAT?

Jak wystawić zaległą fakturę?