Czy można płacić kartą firmową za prywatne zakupy?

Czy można płacić kartą firmową za prywatne zakupy?

Czy można płacić kartą firmową za prywatne zakupy? Plastik tego typu może otrzymać wyłącznie osoba prowadząca działalność gospodarczą lub osoby przez nią do tego upoważnione. Każda transakcja dokonana taką kartą obciąża bieżący rachunek firmy, co pozwala przedsiębiorcy na lepszą kontrolę nad finansami przedsiębiorstwa. Jak wygląda to w przypadku robienia zakupów do domu?

Jakie karty dla firm oferują obecnie banki?

W dzisiejszych czasach, banki oferują trzy główne typy kart płatniczych pomagających w prowadzeniu firmy. Ich podział wynika ze względu na sposób rozliczeń z bankiem. Są to:

  • Karty kredytowe – bazują na limicie kredytowym ustalonym przez bank, osoba dokonująca transakcji kartą kredytową zadłuża się w banku na daną kwotę. Jeśli zadłużenie zostanie spłacone terminowo, nie doliczone zostaną żadne odsetki. Okres bezodsetkowy w Polsce to zazwyczaj 30 dni od daty rozliczenia.
  • Karty debetowe – wydane zostają do konta bankowego. Kupujący musi posiadać stosowną ilość pieniędzy przed dokonaniem transakcji, a kwota ta zostaje pobrana z salda bieżącego jego konta. Karta debetowa nie pozwala na utworzenie ujemnego salda na koncie, a transakcja nią wiąże się z natychmiastowym obciążeniem konta.
  • Karty obciążeniowe – są to karty, których termin płatności jest odroczony, stanowią niejako połączenie karty kredytowej i debetowej. Płatnik zobowiązany jest do zapewnienia środków pokrywających całość zadłużenia, a kwota ta zostaje pobrana z jego konta.

Warto wspomnieć, iż poza trzema głównymi typami kart płatniczych, istnieją również karty przedpłacone (prepaid). Karty przedpłacone to zewnętrzne instrumenty finansowe, które wymagają zasilenia tak zwanego konta technicznego w banku. Po zasileniu karty, możemy dokonywać nią płatności na wcześniej przelaną kwotę. Karty takie można doładowywać wielokrotnie.

Czy można płacić kartą firmową za prywatne zakupy?

Polskie prawo zezwala na płatność kartą firmową za prywatne zakupy, obowiązują tutaj zasady identyczne jak dla zwykłych przelewów bankowych. Należy mieć na uwadze, że płatność kartą firmową za zakupy prywatne nie czyni ich kosztami prowadzenia działalności gospodarczej, nie mogą być wliczane na ich poczet i wrzucane w koszty.

Pamiętaj, żeby prywatnych zakupów nie wliczać w koszty

Prywatne zakupy, których dokonujemy przy pomocy płatności firmową kartą, nie mogą być wliczane w koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Najrozsądniejszym i najpraktyczniejszym rozwiązaniem dla przedsiębiorcy jest podział transakcji prywatnych i firmowych. Pozwoli to na sprawniejsze prowadzenie finansów firmowych oraz na uniknięcie nieporozumień w przypadku kontroli urzędu skarbowego. O ile przelew na własny rachunek z firmowego nie jest problematyczny, kiedy zasilamy konto firmowe z prywatnych pieniędzy możemy spodziewać się ze strony fiskusa pytań również na temat osobistych wydatków.

Przedsiębiorcy mogą uczestniczyć również w programach promocyjnych

Operatorzy wydający karty płatnicze często zachęcają przedsiębiorców do wzięcia udziału w programach promocyjnych i lojalnościowych takich jak Visa Oferty czy Bezcenne Chwile z Mastercard. W ich ramach możliwe jest zdobywanie punktów za dokonywanie transakcji kartami płatniczymi. Punkty te można wymieniać na nagrody, więc nawet jeśli zgodnie z prawem nie trzeba mieć konta firmowego, jak najbardziej powinniśmy przemyśleć skorzystanie z ofert dla przedsiębiorców.

Coraz więcej banków przygotowuje również specjalne oferty skierowane wyłącznie do przedsiębiorców. Na przykład w Alior Banku za zarejestrowanie karty do programu lojalnościowego Bezcenne Chwile otrzymuje się na start punkty o wartości przekraczającej 100 zł. Czy przy ich wydawaniu także można płacić kartą firmową za prywatne zakupy? Jak najbardziej!

Może Ci się spodobać

Jak rozszerzyć działalność gospodarczą?

Jak rozszerzyć działalność gospodarczą?

Kiedy opłaca się być vatowcem?

Kiedy opłaca się być vatowcem?

Rodzaje podpisów elektronicznych

Rodzaje podpisów elektronicznych

Jak wystawić zaległą fakturę VAT?

Jak wystawić zaległą fakturę?