Jakie dokumenty są potrzebne do założenia firmy?
Na pewno wiele osób marzy o tym, aby zamiast pracować dla kogoś, móc posiadać własną firmę. Niektóre z nich na pewnym etapie swojego życia decydują się właśnie na taki krok. Założenie firmy oznacza jednak szereg czynności, które należy wykonać — przede wszystkim od strony formalnościowej. Jakie dokumenty są wymagane?
Dokumenty potrzebne do założenia działalności gospodarczej w CEIDG
Wniosek CEIDG-1 to podstawowy dokument, bez którego niemożliwe jest założenie własnej działalności gospodarczej. Określamy w nim nazwę firmy. Jeżeli w założeniu jest ona jednoosobowa, to wymagane jest wpisanie imienia oraz nazwiska przedsiębiorcy. Ponadto wniosek CEIDG-1 powinien zawierać termin rozpoczęcia działalności, dane do ubezpieczenia, kody PKD związane z zakresem działalności gospodarczej czy rachunek bankowy związany z firmą.
Do założenia działalności gospodarczej potrzebne jest jeszcze zgłoszenie do ZUS/KRUS, GUS oraz naczelnika urzędu skarbowego. Możemy to zrobić w formie załącznika do wniosku CEIDG-1. W ZUS/KRUS przedsiębiorca zostaje zgłoszony jako płatnik składek. Ponadto musi zgłosić siebie także jako osoba ubezpieczona. Na tym etapie potrzebny jest wyłącznie dowód osobisty, a w przypadku składania wniosków przez internet – profil zaufany uzyskiwany za pośrednictwem na przykład konta bankowego.
Ponadto, jeśli chce się prowadzić firmę w domu, a nieruchomość nie należy do przedsiębiorcy, należy uzyskać pozwolenie od właściciela mieszkania na umiejscowienie tam siedziby JDG. Zazwyczaj nie ma z tym problemu, jednak jest to kolejna istotna formalność.
Co jest potrzebne do wpisania się na listę płatników VAT?
Zgłosić trzeba także druk VAT-R. Dotyczy to osób, które z przyczyn obowiązkowych lub dobrowolnych zgłaszają się do VAT. Jeżeli podatnicy są zwolnieni z VAT, to oczywiście wymogu złożenia takiego dokumentu nie ma. Co więcej, vatowcem nie trzeba zostać od razu. Jeżeli jednak chcemy to zrobić, powinniśmy mieć konto firmowe oraz dokument potwierdzający tytuł prawny do lokalu, na który zarejestrowana jest działalność gospodarcza.
W dobie dzisiejszych możliwości technologicznych nie trzeba wypełniać druku tradycyjną metodą ręczną. Do dyspozycji pozostaje interaktywny kreator gotowych do wydruku plików PDF. Co jednak jest warte podkreślenia, nie można ich zapisać na komputerowym dysku. Składający druk musi wobec tego od razu je wydrukować w dwóch kopiach – jednej dla siebie, czyli własnej dokumentacji księgowej, drugiej dla urzędu.
Jakich dokumentów wymaga przy zakładaniu firmy ZUS?
W przypadku, gdy przedsiębiorca podlega pod ubezpieczenie w KRUS, to nie musi wykonywać żadnych dodatkowych czynności i wystarczy, że wyrazi chęć kontynuowania go poprzez zaznaczenie właściwych danych w dokumencie. Jeżeli natomiast podlega pod ubezpieczenie ZUS, to obowiązkiem jest dodanie do wniosku CEIDG-1 jeszcze jednego dokumentu:
- ZUS ZZA
- ZUS ZUA
- lub ZUS ZCNA
Odpowiednie druki wybieramy w zależności od tego, czy chcemy płacić tylko składkę zdrowotną, wszystkie składki zdrowotne i społeczne albo zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego członka rodziny.
Jakie dokumenty potrzebne są przy zakładaniu spółki?
Zakładanie spółki z.o.o może się odbyć drogą elektroniczną przez Internet lub tradycyjną. Można wskazać kilka dokumentów, które są niezbędne przy dokonywaniu tej czynności:
- zawiązanie umowy spółki w formie notarialnej – z określeniem m.in. miejsca działalności spółki czy przedmiotu działalności,
- wniesienie wkładów na pokrycie kapitału zakładowego (jego minimalna wartość wynosi obecnie 5000 złotych),
- powołanie organów spółki – zarząd może składać się z jednej lub większej liczby osób,
- wpis do Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego – trzeba złożyć wniosek o rejestrację podmiotu w sądzie gospodarczym.
Na koniec warto pamiętać, że w zależności od profilu firmy możemy potrzebować szeregu dodatkowych dokumentów. Należeć może do nich chociażby zgoda na wykorzystanie logo, jeśli przy uwiarygodnianiu swoich umiejętności na stronie internetowej zamierzamy podeprzeć się współpracą z większą i bardziej rozpoznawalną firmą.