Na czym polega odliczanie VAT?
Kto z nas nie słyszał o sytuacjach, kiedy to osoby nam znajome proszą jednego z przedsiębiorców o wzięcie danego sprzętu elektrycznego na firmę w celu odliczenia podatku VAT? Taka praktyka, choć nie do końca zgodna z prawem, jest dość powszechna. O co jednak chodzi, na czym polega odliczanie VAT, kto może odliczyć VAT od faktur i na czym polega zwrot zapłaconego podatku od towarów i usług? Na te pytania odpowiemy w poniższym artykule.
Kto może odliczyć VAT z faktur?
Prawo do odliczenia podatku VAT przysługuje wyłącznie czynnym podatnikom VAT, którzy zostali vatowcami. Co więcej, zakupione towary lub usługi muszą być związane z wykonywanymi w ramach działalności gospodarczej czynnościami. Podstawą do odliczenia VAT jest posiadanie faktury lub stosownego dokumentu celnego. Nie ma możliwości odliczenia podatku od towarów i usług, jeśli nie podlegają tej formie opodatkowania.
Uzyskanie faktury na towary i usługi, które są zwolnione z podatku lub nie podlegają opodatkowaniu, nie uprawnia do odliczenia podatku VAT. Podobnie w przypadku tak zwanych faktur widmo — wystawionych przez nieistniejące podmioty.
W jakim terminie trzeba odliczyć VAT?
Przedsiębiorcy odprowadzający podatek od towarów i usług doskonale wiedzą, że VAT płaci się do 25 dnia kolejnego miesiąca. Zgodnie z najnowszym nowelizacjami w prawie, termin odliczenia VAT dla osób, które rozliczają się w cyklu miesięcznym, został wydłużony z dwóch do trzech następujących po sobie kolejno miesięcy. Dodać należy do tego miesiąc zakupu, więc de facto, są to cztery miesiące.
Termin odliczenia VAT pozostał niezmienny dla osób, które rozliczają się z VAT w cyklu kwartalnym. Oznacza to, iż w dalszym ciągu VAT może zostać odliczony maksymalnie w drugim kwartale po kwartale, w którym dokonano zakupu i otrzymano fakturę VAT.
Na czym polega zwrot nadwyżki VAT?
Zwrot nadwyżki VAT polega na otrzymaniu przez przedsiębiorcę z powrotem środków w sytuacji, kiedy suma VAT należnego jest mniejsza od sumy podatku, który został uiszczony przez przedsiębiorcę. W takim wypadku istnieją dwie drogi: złożenie wniosku o zwrot nadpłaty na rachunek bankowy lub rachunek VAT albo automatyczne przeniesienie nadpłaty na kolejny okres rozliczeniowy.
Pamiętaj, że skarbówka nie zwraca samoistnie nadwyżki zapłaconego podatku na konto bankowego, następuje to wyłącznie na wniosek podatnika. Jeżeli opłaca ci się być vatowcem, koniecznie pamiętaj o składaniu odpowiednich dokumentów w przewidzianym ustawowo terminie.
Jak szybko otrzymuje się zwrot nadwyżki VAT?
Zgodnie z informacjami dostępnymi na oficjalnych stronach rządowych, zwrot podatku od towarów od usług odbywa się w ciągu:
- 25 dni od złożenia deklaracji, jeśli zwrot ma nastąpić na rachunek VAT.
- 60 dni od złożenia deklaracji w przypadku terminu podstawowego.
- 180 dni od złożenia deklaracji w przypadku terminu wydłużonego, kiedy to przedsiębiorca nie wykaże przed urzędem skarbowym żadnej sprzedaży, nawet tej nieopodatkowanej.
- 25 dni od złożenia deklaracji w przypadku terminu skróconego, który ma zastosowanie w przypadku spełnienia warunków z art. 87 ust. 6 ustawy o VAT.
Warto mieć na uwadze, że w przypadku wątpliwości, na skutek decyzji naczelnika urzędu skarbowego, okres ten może ulec wydłużeniu do czasu rozwiania wątpliwości.