Jak przejść na VAT, jeśli musisz zostać vatowcem?

Jak przejść na VAT, jeśli musisz zostać vatowcem?

Jak przejść na VAT? Powinien to wiedzieć każdy przedsiębiorca, nawet jeżeli nie każda działalność gospodarcza wiąże się z koniecznością wystawiania faktur VAT i opłacania podatku od towarów i usług. Kiedy przekroczysz jednak pewien poziom obrotu albo wymagali będą tego twoi kontrahenci, możesz zostać zmuszony do bycia vatowcem.

Kiedy powinieneś zostać vatowcem?

Są dwie sytuacje, w których przedsiębiorca niebędący dotychczas vatowcem jest zmuszony do wpisania się na listę płatników VAT, a co za tym idzie – opłacania podatku od towarów i usług. “Najtwardsza” jest zdecydowanie konieczność zostania vatowcem z powodu przekroczenia tzw. limitu VAT. Jeśli obrót firmy wynosi więcej niż 200 000 zł rocznie, wówczas traci się prawo do zwolnienia podmiotowego i vatowcem po prostu trzeba zostać. Kary za brak opłaty należnych podatków są dotkliwe.

Inaczej sprawa wygląda w sytuacji, gdy VAT opłacają twoi kontrahenci. Ze względu na odpisy podatkowe mogą od ciebie wymagać, abyś wystawiał im faktury za VAT należny. W wielu branżach jest to standard, do którego zwyczajnie trzeba się dostosować. Od opłacania tego podatku zależy

Jak przejść na VAT? Procedura rejestracji

Jeżeli uznasz, że opłaca się być vatowcem w twojej sytuacji, powinieneś zgłosić się do Urzędu Skarbowego. Nie trzeba robić tego osobiście, ponieważ rejestrację przeprowadzić można także listownie lub przez internet. Najpopularniejsza jest ta ostatnia metoda, gdyż druk VAT-R można bardzo szybko złożyć na doskonale znanej przedsiębiorcom stronie CEIDG. Jak to zrobić?

Przedsiębiorca chcący przejść na VAT powinien krok po kroku:

  1. Zalogować się na stronie CEIDG.
  2. Przejść do wniosku o zmianę wpisu.
  3. Uzupełnić formularz VAT-R.
  4. Podpisać go za pomocą ePUAP.
  5. Poczekać na weryfikację wniosku.
  6. Dopisać się do białej listy podatników VAT.

Przechodząc na VAT w ten sposób przedsiębiorca unika jakichkolwiek kosztów, ponieważ nie musi wykupować kwalifikowanego certyfikatu, czyli najmocniejszego z rodzajów podpisu elektronicznego. Wszystko załatwia ePUAP, przy którym tożsamość można potwierdzić chociażby przy pomocy bankowości elektronicznej.

Przechodząc na VAT, licz się z weryfikacją

Weryfikacja wniosku jest procesem, który może trochę zająć. W tym czasie można jednak już wystawiać faktury i płacić VAT. Choć wielu przedsiębiorców nie czeka na to dłużej niż kilka dni, w internecie natknąć można się na historie o czasie oczekiwania sięgającym nawet kilkunastu tygodni. Na pewno cały proces można jednak przyspieszyć, udzielając urzędnikom wszelkich potrzebnych informacji na temat miejsca i rodzaju działalności. Krótka rozmowa z urzędnikiem nie jest niczym strasznym i przebiega zazwyczaj w co najmniej neutralnej atmosferze.

Zdecydowanie najpopularniejszym wymaganiem Urzędu Skarbowego jest podanie dokumentu, który potwierdza prawny tytuł do prowadzenia działalności gospodarczej w lokalu, który deklarujemy jako jej adres. Jeśli od początku chcemy być vatowcem, to jeden z dokumentów potrzebnych do założenia firmy. Wiele osób wysyła go jako załącznik do wniosku VAT-R, dzięki czemu cały proces nie jest wydłużany o etap, na którym jesteśmy przez fiskus proszeni o przesłanie odpowiedniego dokumentu. Warto mieć go więc w zanadrzu, a nawet załączyć we wniosku składanym przez CEIDG.

Może Ci się spodobać

Jak rozszerzyć działalność gospodarczą?

Jak rozszerzyć działalność gospodarczą?

Kiedy opłaca się być vatowcem?

Kiedy opłaca się być vatowcem?

Rodzaje podpisów elektronicznych

Rodzaje podpisów elektronicznych

Jak wystawić zaległą fakturę VAT?

Jak wystawić zaległą fakturę?